דר’ אנדרו וייקפילד – הסיפור המלא

הקשר האפשרי בין החיסונים למגפת האוטיזם שפוקדת את העולם המערבי בשיעורים מפחידים בשנים האחרונות הגיע לדיון הציבורי הנרחב. 

אין עיתון, ערוץ טלוויזיה או תכנית רדיו שמכבדת את עצמה שלא שילבה איזה אייטם הדן בנושא זה. כך הוא המצב גם במדינות אחרות ובמיוחד בארה”ב ובאנגליה, שם שיעורי האוטיזם הגיעו לממדים מפחידים (אחד מכל 36 ילדים בארה”ב ואחד מכל 58 ילדים באנגליה). 

הדיון הציבורי בארה”ב סביב שאלה זו סוער במיוחד. 

לסערה הציבורית הזו, מלבד שיעורי האוטיזם הגואים, אחראי בעיקר אדם אחד: דר’ אנדרו וויקפילד. וויקפילד הוביל מחקר בבית החולים בו עבד באנגליה שהצביע על כמה מקרים בהם נגיף חיסון החצבת נמצא במעיים של ילדים אוטיסטים וכי הם סובלים ממחלת מעיים חדשה אותה גילה יחד עם שותפיו למחקר. במסיבת עיתונאים אותה ערך בית החולים, הפנה מנהל בית החולים לוויקפילד שאלה מעיתונאי: האם חיסון ה MMR המכיל את נגיף החצבת קשור לאוטיזם.

מנהל בית החולים ידע מראש מה תהיה תשובתו של וויקפילד, כי הוא אמר לו זאת קודם לכן. באופן ישיר וזהיר ענה וויקפילד שלאור ממצאי המחקר שלו, שפורסם בכתב העת המכובד  The Lancet ,הוא היה ממליץ להפריד את החיסון המשולב לשלושה חיסונים נפרדים עם מרווח זמן ביניהם. תשובה זו דנה את וויקפילד להיות השעיר לעזאזל העולמי אשר הואשם מאז בתקשורת וע”י כל רופא צייתן בהונאה, בעיוות נתונים, בקבלת כסף מהילדים אותם חקר לצורך תביעת דין ועוד. בעקבות כך, וויקפילד נאלץ להעתיק את מקום מגוריו מאנגליה לארה”ב.

כיום, גלולת הפלא אותה מעניק כל רופא או נציג הממסד הרפואי כאשר שאלת הקשר בין החיסונים לאוטיזם עולה, מסתכמת באחת הגרסאות של המשפט הזה: 

הקשר בין חיסון ה MMR לאוטיזם הועלה ע”י וויקפילד, רופא מושחת שמואשם בהונאה בגין המחקר שלו. מאז נערכו מחקרים בעולם ששללו לחלוטין כל קשר בין חיסונים לאוטיזם. סוף פסוק. סימן קריאה. לצערנו, בישראל לא ניתנת הבמה להצגת הצד האחר, אשר יוצג כאן.

בגיליון אוקטובר 2009 של כתב העת Autism File, פרסם וויקפילד לראשונה את גרסתו, אותה אנו מביאים במלואה, מילה במילה, בתרגום חופשי לעברית: המאמר המלא.

ב-28 בינואר 2010, פסקה ועדת השימוע של המועצה הכללית לרפואה באנגליה בעניינים של וייקפילד, מורך וסמית’. פסיקתם מצאה את וייקפילד כמי שנהג בחוסר הגינות ובאופן מטעה במהלך ביצוע המחקר המקורי שלו. פסיקה זו קיבלה תהודה תקשורתית רחבה בכל העולם ובישראל. 

בעקבות פסיקת הוועדה, פרסם דר’ וייקפילד את ההודעה הבאה ובשנת 2011 פרסם את ספרו Callous Disregard ובו סקירה מקיפה מלווה בראיות של הפרשה כולה ומי שעומד מאחוריה.

בהרצאה זו מגן וייקפילד על המחקר המקורי שלו. מחקרים אחרים שחזרו את ממצאי מחקר זה, ונוספו להם עשרות רבות של מחקרים מגוונים התומכים גם הם בקשר האפשרי בין חיסונים לאוטיזם, כפי שניתן להתרשם במאמר על העדויות המדעיות התומכות בקשר שכזה.

קטגוריות