חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
נושאים באתר

מחקרים מראים איך חיסונים המכילים אלומיניום עלולים לגרום לאוטיזם

מחקרים מראים איך האלומיניום בחיסונים עלול לגרום לאוטיזם

תגלית מדעית איננה ארוע; זהו תהליך, ולעתים קרובות לוקח זמן עד שהתמונה המלאה מגיעה למיקוד ברור

נעמי אורסקס ואריק קונווי, "סוחרי הספק"

בפרק החמישי בספרו של ג'י בי הנדלי "איך לסיים את מגפת האוטיזם" (Handley, J.B., How to End the Autism Epidemic. Chelsea Green Publishing) הוא מציג 11 מחקרים שפורסמו בשנים האחרונות, המראים יחדיו כיצד חיסונים המכילים אלומיניום עלולים לגרום לאוטיזם.

סיכום ההסבר מהפרק מובא לכאן באישור מיוחד של ג'י. בי. הנדלי.

המחקרים בוצעו במקומות שונים בעולם, על ידי מומחים בתחומים שונים. חלקם לא מדברים כלל על חיסונים, או על אוטיזם, או על אלומיניום. כל אחד נותן פיסת מידע, והנדלי בניתוח מבריק מרכיב ביחד את חלקי המידע לתמונה שלמה המראה בצורה ברורה כי חיסונים המכילים אלומיניום עלולים לגרום לאוטיזם אם יינתנו בחלון זמן קריטי בהתפתחות, וכן את המנגנון, צעד אחר צעד, לפיו הם גורמים לאוטיזם.

במאמר זה נביא סיכום של המחקרים וכיצד הם בונים שלב שלב את התמונה המלאה, לפי הסבריו של ג'י בי הנדלי בספר. בפרק מפורט גם כיצד הממצאים של המחקרים שוחזרו במחקרים שהתבצעו לאחר מכן, מה שנדרש ממחקרים איכותיים, אך למען הקיצור והבהירות נביא כאן רק את המחקרים המקוריים.

סיכום הממצאים: כיצד חיסונים המכילים אלומיניום עלולים לגרום לאוטיזם

 • אוטיזם נגרם מארוע הפעלת מערכת החיסון במוח.
 • אדג'ובנט האלומיניום שבחיסונים יכול להפעיל את מערכת החיסון של המוח והוא רעיל יותר למערכת העצבים ממה שסברו עד כה.
 • אלומיניום יכול לגרום לעליה ברמות ה- IL-6, ציטוקין דלקתי המקושר עם אוטיזם.
 • מדענים סינים השתמשו בחיסון כדי לגרום לארוע הפעלת מערכת החיסון ותעדו רמות גבוהות של IL-6 בחולדות.
 • מדענים בריטים גילו רמות גבוהות בצורה יוצאת מגדר הרגיל של אלומיניום במוחם של אוטיסטים, במיוחד בתוך תאי מקרופאג'ים, המעבירים את האלומיניום למוח מאתר ההזרקה.

 

מכאן ניתן להבין את המנגנון לפיו חיסונים המכילים אלומיניום גורמים במקרים מסוימים לאוטיזם:

 • חיסון המכיל אלומיניום מוזרק לשריר
 • האלומיניום מתגבש לצבירים המתאימים בגודלם לגודל של חיידק
 • מקרופאג'ים מגיעים לאזור ולוכדים את הצבירים
 • למקרופאג'ים אין מגנון המאפשר להם להוציא את האלומיניום מהגוף
 • המקרופאג'ים מסיעים את האלומיניום  גם למוח
 • במוח, נוכחות האלומיניום גורמת לארוע הפעלת מערכת החיסון
 • כתוצאה מארוע הפעלת מערכת החיסון של המוח נוצרים ציטוקינים דקלתיים וביניהם ציטוקין מסוג IL-6
 • נוכחות סמנים ביולוגים אלו גורמת לנזקים מוחיים בטווח גילאים קריטי
 • הנזקים המוחיים מתבטאים בתסמינים האופייניים לאוטיזם

מנגנונים ביולוגים המסבירים כיצד אלומיניום בחיסונים גורם לאוטיזם

איור 3: כיצד חיסונים המכילים אלומיניום עלולים לגרום לאוטיזם.

2004: ד"ר קרלוס פרדו-וילאמיזאר מאוניברסיטת ג'ון הופקינס מגלה שמוחם של אוטיסטים נמצא במצב דלקתי מתמיד

Carlos A. Pardo, “Neuroglial Activation and Neuroinflammation in the Brain of Patients with Autism,” Annals of Neurology 57, no. 1 (2005): 67–81

פרדו הסתכל לראשונה במוחם של אוטיסטים בניתוח שלאחר המוות. אותם אנשים לא מתו ממחלה מדבקת – סיבות המוות כללו טביעה או התקף לב. אולם במוחם נמצאו סימנים של דלקת: התאים המיקרוגליאלים, תאי מערכת החיסון של המוח, היו מופעלים, וכן נמצאה כמות מוגברת של ציטוקינים (חלבונים בעלי פעילות דלקתית המשתחררים ממערכת החיסון ומהווים סמנים למצב של דלקת) במוח, ללא זיהום גלוי. כפי שסיכם ד"ר פטרסון, האחראי למחקר מספר 2 שמיד נגיע אליו, הממצאים מצביעים על הפעלה מתמשכת וקבועה של מערכת החיסון במוחם של אנשים אוטיסטים.

ממצאי המחקר שוחזרו במחקר נוסף[1]K. Suzuki, et al., "Microglial Activation in Young Adults with Autism Spectrum Disorder," JAMA Psychiatry 70, no. 1 (2013): 49–58..

המחקר הזה מעלה את השאלה: האם ההפעלה של מערכת החיסון היא הסיבה, או התוצאה של האוטיזם?

2006: ד"ר פול פטרסון מראה שהציטוקין אינטרלוקין-6 (IL-6) הוא סמן ביולוגי מרכזי להפעלת מערכת החיסון

Paul Patterson et al., “Maternal Immune Activation Alters Fetal Brain Development through Interleukin-6,” The Journal of Neuroscience : The Official Journal of the Society for Neuroscience 27, no. 40 (2007): 10695–10702

פטרסון הזריק לעכברות הרות את הציטוקין הספציפי הזה – אינטרלוקין 6 – וראה שינויים בנוירולוגיה של הצאצאים שלהן.

ממצאי מחקר זה שוחזרו במחקר נוסף[2]Xiaochong Li et al., "Brain IL-6 Elevation Causes Neuronal Circuitry Imbalances and Mediates Autism-like Behaviors," Biochimica et Biophysica Acta 1822, no. 6 (2012): 831–842..

מחקריו של פטרסון התמקדו בהפעלת מערכת החיסון של האם בזמן ההריון וההשפעה הנוירולוגית שלה על הצאצאים. אבל האם גם להפעלת מערכת החיסון לאחר הלידה יהיו תוצאות דומות? זו שאלה קריטית כדי להבין מה קרה לאותם ילדים שהדרדרו לאוטיזם מבלי שאמותיהן עברו הפעלת מערכת החיסון בהריון.

2018: הפעלת מערכת החיסון יכולה להתרחש לאחר הלידה

William Carlezon et al., “Perinatal Immune Activation Produces Persistent Sleep Alterations and Epileptiform Activity in Male Mice,” Neuropsychopharmacology 43, no. 3 (2018): 482–491

בניסוי זה הראו החוקרים כי גם הפעלת מערכת החיסון זמן קצר לאחר הלידה יכולה לגרום להפרעות פיזיולוגיות ארוכות טווח שדומות למאפיינים של אוטיזם ומצבים נוירו-פסיכיאטרים אחרים.

כעת נשאלת השאלה, מה מפעיל את מערכת החיסון בגופו של המחוסן, בצורה שגורמת לתהליך הדלקתי המתמיד שנצפה במוחם של אנשים אוטיסטים?

2007: אדג'ובנט אלומיניום בחיסונים גורם לליקויים התנהגותיים ומוטוריים

Christopher Shaw et al., “Aluminum Adjuvant Linked to Gulf War Illness Induces Motor Neuron Death in Mice,” Neuromolecular Medicine 9, no. 1 (2007): 83–100

ד"ר קריסטופר שאו מאוניברסיטת בריטיש קולומביה בקנדה בדק את האלומיניום שמשמש בחיסונים. הוא הזריק לעכברים כמויות אלומיניום הידרוקסייד המקבילות לכמות וללוח הזמנים שמקבלים בני אדם בחיסונים. כתוצאה סימפטומים התנהגותיים התפתחו במהירות, כולל ליקויים התנהגותיים ומוטורים כמו גם ליקויים קוגניטיביים. בדיקה במוחם ובחוט השדרה הראתה נזק מסיבי לנוירונים המוטוריים (תאי מערכת העצבים).

תרכובות אלומיניום משמשות כיום בחיסונים לצהבת נגיפית A, צהבת נגיפית B, דיפטריה-טטנוס-שעלת (DTaP או Tdap), HIB (המופיליוס אינפלואנזה מסוג B), נגיף הפפילומה האנושי, ופנוימקוקים (PCV), כולם חלק מלוח הזמנים של חיסוני ילדים. כמות האלומיניום הכללית המוזרקת לילדים זינקה מ 1990 בעקבות עליה מטאורית בכמות החיסונים הניתנת לילדים ועליה בשיעור הילדים המתחסנים. כמות האלומיניום הכוללת המוזרקת לילד שמחוסן באופן מלא לפי התוכנית עלתה מ 1250 מיקרוגרם בשנות ה 1980 ל 4925 מיקרוגרם כיום.

אלומיניום נדרש כדי לגרום למערכת החיסון להגיב לחיסונים מומתים. מכאן עולה מאליה השאלה: האם הרכיב בחיסונים שתפקידו לגרום לתגובת יתר של מערכת החיסון עלול לעורר הפעלה של מערכת החיסון במוח בשלבים קריטיים של התפתחות המוח?

חיסונים והתפתחות המוח

איור 1: עיתוי מתן החיסונים ביחס להתפתחות המוח. החצים מציינים חיסונים הניתנים בגילאי 0, 2, 4, 6, ו 15-18 חודשים. עובד ברשות המחבר מאיור 5.1 בספר Handley, J.B.. How to End the Autism Epidemic. Chelsea Green Publishing.

2013: אדג'ובנט אלומיניום המוזרק לגוף בחיסונים, יכול להינשא למוח על ידי מקרופאג'ים

Zakir Kahn et al., “Slow CCL2-Dependent Translocation of Biopersistent Particles from Muscle to Brain,” BMC Medicine 11, no. 1 (2013): 99

המדענים הצרפתים ד"ר רומיין גררדי וג'וזט קדוסו מאוניברסיטת Paris-Est הראו שאדג'ובנט אלומיניום המוזרק לגופו של עכבר מגיע בסופו של דבר למוח שנה מאוחר יותר. עקב כך החוקרים הביעו דאגה ממצב בו מנות חוזרות ונשנות של הזרקת האדג'ובנט הזה, שההבנה שלנו על פירוקו הביולוגי לוקה בחסר, עלולה לגרום לנזק נסתר אך חמור, במיוחד במקרה של עודף חיסונים, או פגם, או חוסר בשלות במחסום הדם-מוח.

הציטוקין המוזכר במחקר, CCL-2, משמיע "קריאת אזעקה" הגורמת להופעתם של מקרופאגים. אלו גופיפים של מערכת החיסון שתפקידם "לאסוף את האשפה" במערכת, והם מסתובבים בגוף ואוכלים פסולת, זיהומים ועוד. כשאג'ובנט האלומיניום נכנס לגוף, הוא לא מוכר על ידי הגוף משום שהוא זר לו, זהו חומר מעשה ידי אדם. המגרופאג'ים אוספים אותו, אבל אין להם אמצעים להפטר ממנו, אז הם נושאים אותו איתם, ומביאים אותו לרקמות רכות בגוף, כמו המוח. וכשמערכת החיסון של המוח פוגשת את האלומיניום – היא מגיבה. או במילים אחרות – היא מופעלת.

2015: אדג'ובנט האלומיניום נשאר במוח זמן רב הרבה יותר מכפי שכל אחד שיער

Romain Gherardi et al., “Biopersistence and Brain Translocation of Aluminum Adjuvants of Vaccines,” Frontiers in Neurology 6 (2015): Article 4

אותה קבוצת מדענים הראתה שאדג'ובנט האלומיניום עושה את דרכו לאטו אל המוח, שם הוא נשאר, אולי לתמיד. הם הסבירו כי אדג'ובנט האלומיניום יכול ליצור תגובה חיסונית ארוכת טווח בגלל תכונה הנקראת "ביופרסיסטנס", שמשמעה שלגוף אין כל יכולת להפטר ממנו, משום שזהו חומר מעשה ידי אדם ואין לנו כל מנגנון טבעי להוציאו מהגוף.

כדאי להזכיר את הממצאים הקודמים: ד"ר פטרסון מצא שיש תגובה מתמשכת ותמידית של הפעלת מערכת החיסון במוח של אנשים אוטיסטים. האם מערכת החיסון של המוח נמצאת במאבק מתמיד עם האלומיניום, מבלי שהיא יודעת כיצד להוציא אותו מהגוף? הייתכן שזה מה שגורם לדלקתיות שד"ר פדרו-וילמיזר דיבר עליה ב-2005?

2016: כמויות קטנות של אדג'ובנט אלומיניום הן למעשה מסוכנות יותר

Guillemette Crepeaux et al., “Non-linear Dose-Response of Aluminium Hydroxide Adjuvant Particles: Selective Low Dose Neurotoxicity,” Toxicology 375 (2017): 48–57

על ידי מודלים של עכברים, גילו החוקרים כי מינון נמוך ועקבי של אדג'ובנט האלומיניום היה יותר רעיל ממנה אחת גדולה, וגרם להצטברות גדולה יותר של אלומיניום במוח ולתופעות של הרעלה עצבית. המנגנון שהם מציעים קשור לכך שהאלומיניום המוזרק בכמויות קטנות יוצר צבירים בטווח הגודל המתאים לחיידקים, שאליהם מותאמים הגופיפים של מערכת החיסון התופסים אותם ומסיעים אותם ברחבי הגוף.

2015: אלומיניום גורם להפעלת מערכת החיסון של המוח

 Gherardi et al., “Critical Analysis of Reference Studies.”

המאמר מגשר על הפער שבין אדג'ובנט האלומיניום לבין הציטוקין IL-6, שכזכור הוא הציטוקין המשתחרר בזמן ארוע הפעלת מערכת החיסון. במחקר זה החוקרים השתמשו באלומיניום כדי לגרום לחולדות ללקות באלצהיימר, והראו כי האלומיניום הכפיל את כמות ה IL-6 פי 4.

אם לסכם את התגליות שהמחקר הזה מחבר ביחד: אנו יודעים שארוע הפעלת מערכת החיסון במוח יכול לגרום לאוטיזם. אנחנו יודעים שאלומיניום הוא רעל עצבי חזק שלא נחקר כהלכה, אבל יש לנו עדות ברורה לכך שאלומיניום בפני עצמו יכול לגרום לארוע הפעלת מערכת החיסון. אחד מסמני המפתח של הפעלת מערכת החיסון הוא הציטוקין IL-6, שמחקר זה הראה שהופעל על ידי אלומיניום. הזרקת אלומיניום גרמה להופעת IL-6 במוחן של חולדות, מכאן שהאלומיניום מצא את דרכו דרך הגוף לתוך המוח, כפי שכבר ידענו שיתרחש.

2015: החיסון לצהבת נגיפית B לאחר הלידה גורם להופעת IL-6 במוחן של חולדות

Zhibin Yao et al., “Neonatal Vaccination with Bacillus Calmette–Guérin and Hepatitis B Vaccines Modulates Hippocampal Synaptic Plasticity in Rats,” Journal of Neuroimmunology 288 (2015): 1–12

המחקר התפרסם בסין, והחוקרים כלל לא התכוונו להוכיח את הקשר בין חיסונים לאוטיזם. רק ההכרות עם כל הממצאים שנסקרו עד כה מאפשרת להבין שזה מה שהם עשו. המחקר הראה כי החיסון לצהבת נגיפית B, המכיל אלומיניום, גרם להופעת הסמן הביולוגי לארוע הפעלת המערכת החיסונית של המוח וכך יכול להשפיע על התפתחות המוח. ממצא חשוב נוסף במחקר הוא שרבות מהתופעות שנצפו לא הופיעו עד גיל 8 שבועות. יש לזכור כי מבדקי הבטיחות של החיסונים הנם קצרי טווח ולעתים לא עולים על מספר ימים. כאן מדובר על 8 שבועות אצל חולדות, המקבילים לשנים אצל בני אדם.

החולדות במחקר חולקו לשלוש קבוצות: קבוצה אחת קיבלה חיסון שאינו מכיל אלומיניום, קבוצה שניה קיבלה את החיסון לצהבת נגיפית B המכיל אלומיניום, וקבוצת בקרה שלישית לא קיבלה כל חיסון. רק הקבוצה שקיבלה את החיסון הכולל אלומיניום הראתה את הסימנים לארוע הפעלת מערכת החיסון שרואים באוטיזם (IL-6 גבוה). זוהי הוכחה ביולוגית מדעית ראשונה לקשר שבין חיסון הניתן לבעל חיים לאחר הלידה, הגורם לארוע הפעלת מערכת החיסון, כולל הציטוקין הדלקתי העולה באוטיזם, IL-6.

ממצאי המחקר שוחזרו במחקר נוסף[3]Zhibin Yao et al., "Neonatal Hepatitis B Vaccination Impaired the Behavior and Neurogenesis of Mice Transiently in Early Adulthood," Psychoneuroendocrinology 73 (2016): 166–176..

2017: רמות גבוהות של אלומיניום נמצאות באופן ייחודי ברקמת המוח של אנשים עם אוטיזם

Christopher Exley et al., “Aluminium in Brain Tissue and Autism,” Journal of Trace Elements in Medicine and Biology 46 (2018): 76–82

ד"ר כריסטופר אקסלי מאוניברסיטת קיל באנגליה ועמיתיו פרסמו מאמר שבחן לראשונה את רקמת המוח של אוטיסטים, כדי לקבוע את רמת האלומיניום שהתגלתה בו. לא רק שכמות האלומיניום שהתגלתה היתה גבוה באופן חריג, גם מיקום האלומיניום ברקמת המוח הווה תגלית יוצאת דופן: הממצאים הראו כי האלומיניום נכנס למוחם של אוטיסטים דרך תאים מעודדי דלקת שהועמסו באלומיניום בדרך, או במערכת הלימפה, כפי שנראה במונוציטים (סוג של תא דם לבן, ביניהם מקרופאג') באתר ההזרקה של חיסונים המכילים אדג'ובנט אלומיניום.

כלומר, מקרופאג'ים מובילים את האלומיניום המוזרק מהחיסונים ישירות לתוך המוח. מיקום האלומיניום במוח מסמן את המסלול שהאלומיניום עשה בדרכו למוח, ומצביע על כך שהוא הגיע מאתר ההזרקה של החיסון.

מקורות מידע[+]

קוראים יקרים!

כעת משהגעתם הנה אנו מקווים כי המידע בעמוד זה מלמד ומסייע בידכם. זהו מידע שהושקעו בו שעות ארוכות ואנו גאים בו מאוד. המשימה שלנו היא להמשיך ולהפיץ מידע, לשמור עליו עדכני ורלוונטי כל העת. בענינו זו משימה לא פחותה מהצלת נפשות. כארגון ללא מטרות רווח, אנו מסתמכים באופן מוחלט על תרומות של הקוראים שלנו. זה מאפשר לנו להמשיך להיות עצמאיים ובלתי תלויים.
האם תוכלו לשקול תרומה כל שהיא, כאשר ינדב לבכם, על מנת לסייע לנו להמשיך במלאכה? – תרומה בכל סכום שהוא מחממת את ליבנו, נותנת לנו מוטיבציה להמשיך ומסייעת מאוד בהוצאות השוטפות.

תודה רבה!

חשוב שעוד אנשים ידעו? - שתפו!
שלום רב!

שמנו לב שאתם מוצאים עניין במידע שבאתר וזה משמח אותנו מאוד. אנו מקווים כי המידע מלמד ומסייע בידכם בקבלת החלטה חשובה. משמח אותנו לדעת שהמידע שעמלנו עליו כה רבות מוצא את דרכו אל ליבם של קוראים.

עמותת חסון – למתן מידע על חיסונים הינה ארגון ללא מטרות רווח המקיימת את כל פעילותה מעבודתם של מתנדבים הפועלים מתוך תחושת שליחות עמוקה ואינה מעניקה שכר.

באמצעות תמיכה ונדיבות ליבם של חברים רבים לאורך השנים הצלחנו להשיג השפעה כה רבה על השיח הציבורי בנושא ולתחזק את ההוצאות השוטפות.
האם תוכלו לשקול תרומה כל שהיא, כאשר ינדב לבכם, על מנת לסייע לנו להמשיך במלאכה? – תרומה בכל סכום שהוא משמעותית ביותר ומאפשרת לנו להמשיך בפעילותנו ולהרחיב אותה.

תודה רבה!

הסרת אחריות!

המידע המופיע באתר מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד. כך תוכלו להיות שותפים פעילים בשמירה על בריאותכם ותתאפשר לכם בחירה מדעת. המידע באתר אינו מהווה חוות דעת רפואית ולא מחליף ייעוץ מקצועי רפואי.

על אף שלעיתים הכתוב מציג גישה מסוימת או דעה של מאן דהוא יש להתייחס אליו בזהירות הנדרשת. אין בכתוב על מנת לפסוק לכלל הציבור או לחלקו. כנהוג בתחום הרפואי, בעת הצורך, יש לפנות לגורם רפואי מקצועי על מנת לקבל אבחון וחוות דעת מקצועית התואמת לנסיבות המקרה ולגופו של עניין.

כל החלטה בנוגע לבריאותכם ראוי שתיעשה לאחר בחינת כלל ההמלצות המקצועיות ומכלול השיקולים השייכים למקרה הספציפי. אנו ממליצים תמיד לפנות לקבלת ייעוץ מקצועי מרופא מתאים למקרה המדובר.

דילוג לתוכן