חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
נושאים באתר

קמפיין לעידוד הציבור בישראל להתחסן נגד שפעת החזירים, חורף 2009

שפעת חזירים
סיכום נקודות עיקריות
 • מדינת ישראל התעלמה מתמרורי אזהרה הולכים ורבים מכל העולם: מהקהיליה המדעית, פקידי בריאות הציבור, פוליטיקאים ומנהיגי מדינות, והתמידה עם קמפיין החיסונים ללא אזהרת הציבור בישראל
 • מדינת ישראל עודדה את הציבור בישראל להתחסן תוך הצהרות כי החיסונים נבדקו והינם יעילים ובטוחים – למרות שקביעה זו איננה נתמכת במדע ובמחקרי הבטיחות של החיסונים האלו, כפי שעלה בתוצאות וועדות החקירה וקריאות המומחים השונים בעולם
 • משרד הבריאות נהג בחוסר שקיפות עם הציבור ועם קהילת הרופאים
 • הציבור בישראל הפגין אחריות אישית, עקב אחר הדיווחים הזורמים מהעולם ועשה בחירה מושכלת שלא להתחסן נגד שפעת החזירים

  ב 29 באוקטובר 2009, פרסם משרד הבריאות בישראל חוזר מנכ"ל מספר 42/09 בנושא: מבצע חיסונים כנגד שפעת עולמית A/H1N1 2009, שלב א' [1]TVN24, 2.11.2009, Na razie nie będzie szczepionek. "Zwykła grypa jest groźniejsza".

  בשלב ראשון של תכנית החיסונים הזו, שימשו שני החיסונים הבאים: Pandemrix של חברת GSK ו Focetria של חברת Novartis . שני תרכיבים אלו הינם מומתים המכילים את הזן הנגיפי H1N1.

  בדצמבר 2009 החל שלב ב' אשר יועד לאוכלוסיות רגישות במיוחד (נשים בהריון, פעוטות על גיל 3 ומבוגרים מעל גיל 65) וזאת לאחר הגעתם של חיסונים מיצרן שלישי, אשר נחשבים לפחות מסוכנים, ואשר לא מכילים חומרי עזר (אדג'ובנטים).

  במקביל, החלו להצטבר קולות הולכים וגוברים בקהילייה המדעית והפוליטית בעולם, המותחים ביקורת על העובדה שהחיסונים משווקים לציבור ללא בדיקות בטיחות נאותות, כדי להגן מפני מגפה שאיננה באמת מגפה קטלנית ושהנחות היסוד בבסיס החלטות ארגון הבריאות העולמי וממשלות בעולם לאמץ את החיסונים הללו – שגויות:

  • חואן גרוואס וג'ים רייט, ממשרד הרופא הכללי בספרד, כותבים במכתבם לכתב העת הרפואי המכובד BMJ מכתב ביקורת עם השאלה האם ניתן לבצע מחקר אקראי ומבוקר בנושא. הם מציינים כי מבצע החיסונים ההמוני נגד שפעת החזירים מבוסס על הנחות שגויות וכי ישנו חוסר במחקרי יעילות אקראיים ומבוקרים עבור חיסוני שפעת החזירים והשפעת העונתית; [2]BMJ 2009; 339:b4651, Please may we have an RCT now?
  • במכתב אחר ל BMJ כותב מיכאל קוכן, אפידמיולוג בעל שם ונשיא המכללה הגרמנית לרפואה כללית ורופאי משפחה, כי הוא מתנגד לחיסון מחשש לתגובה קשה למרכיב האדג'ובנט שבחיסון תוך קביעה כי הסיכון בחיסון עולה על יתרונותיו. סקרים שיצאו לאחר מכן דיווחו על 12% בלבד מאזרחי גרמניה שאמרו שיתחסנו בוודאות כנגד שפעת החזירים ועוד 19% אמרו שכנראה יתחסנו [3]BMJ 2009; 339:b4335, Only 12% of Germans say they will have H1N1 vaccine after row blows up over safety of adjuvants.
  • למיכאל קוכן הצטרפו גם וולף-דיטר לודוויג, יושב ראש נציבות התרופות באיגוד הרפואי הגרמני אשר מתח ביקורת חריפה על ההתנהלות של מבצע חיסוני שפעת החזירים וכינה אותה "סקנדל" ודר' וולפגנג וודרג, רופא וחבר הבונדסטג (הפרלמנט הגרמני), אשר טען כי המחקרים הקליניים לא היו מספקים על מנת שיחוסנו מיליוני אנשים.
  • דר' מארק ג'יראר, מומחה לתופעות לוואי מתרופות ומומחה בנושאי רפואה מטעם בית המשפט בצרפת יצא בהצהרה כי החיסון המפותח חובבני ועשוי לגרום ל- 60,000 מקרי מוות בצרפת לבדה[4]France24, September 14, 2009;.
  • על בסיס הבקשה של חברת התרופות המייצרת את Pandermix ואשר הוגשה לאיחוד האירופי, אסרו רשויות הבריאות בשוויצריה על השימוש בתרכיב זה לצעירים מתחת לגיל 18, למבוגרים מעל לגיל 60 ולנשים בהריון [5]Swissmedic, 30 Oktober, 2009, Swissmedic erteilt Zulassung für Pandemie-Impfstoffe.
  • רופאים באיטליה יצאו נגד החיסון מתוך הטענה כי הנגיף אינו אלים ואין כל סיבה להכריח אנשים להתחסן כנגדו [6]European Medicines Agency, PANDEMRIX [7]PressTV, Nov 7 2010, Many Italian physicians reject swine flu vaccine. טענות דומות נשמעו גם מנשיא בלרוס [8]APA, 5 Nov 2009, Alexander Lukashenko: Those who create panic around A/H1N1 virus are the producers of medicines.
  • דר' אפרים הלפרין, מנהל היחידה למחלות זיהומיות בבי"ח ביקור חולים ויו"ר ועד הרופאים, אמר ב 25 בנובמבר 2009: "אני חסיד של חיסונים, שפעת החזירים זה 'ספין-פלו' … אני מקבל ממשרד הבריאות מידע חלקי, ללא שקיפות" [9]Doctors.co.il, 25/11/2009, הר"י: החיסון לשפעת החזירים נחוץ.
  • שרת הבריאות של פולין, אווה קופאץ, רופאת משפחה עם ניסיון של עשרים שנה החליטה שלא להמליץ על החיסון מפני שלא בוצעו לו מבחני בטיחות נאותים. פולין לא חתמה על הסכם ולא רכשה כלל חיסונים נגד שפעת החזירים [10]TVN24, 2.11.2009, Na razie nie będzie szczepionek. "Zwykła grypa jest groźniejsza".
  • כתבת תחקיר של תכנית "המקור" ששודרה בערוץ 10 ב 22 בדצמבר 2009, חשפה לראשונה קטעים מהחוזים הסודיים עליהם חתמה ממשלת ישראל מול יצרני החיסונים לרכישת חיסוני שפעת החזירים. התנהלות שלומיאלית בניהול המשא ומתן, סעיפים דרקוניים המסירים כל אחריות מהיצרן מכל תביעות נזיקין עתידיות הקשורות לחיסון הן חלק מהנושאים הנחשפים בכתבה. הכתבה מראה גם את חוסר נכונותם של רופאים בישראל להתחסן כנגד המחלה[11]הוסר מהרשת.

  סיכום שפעת החזירים ומבצע ההתחסנות בישראל

  • משרד הבריאות יוצא במסע פרסום ופנייה לאזרחי ישראל להתחסן לשפעת החזירים כאשר החיסון מוצג כיעיל ובטוח. שיווק החיסון הינו לכלל האוכלוסייה החל מגיל 6 חודשים, כאשר ילדים בגילאי 6-36 חודשים ונשים הרות מקבלים את החיסון ללא האדג'ובנט הנחשב לבטוח יותר.
  • בסוף 2009 מתברר כי מדובר היה במסע הפחדה עולמי המתוזמר ע"י ארגון הבריאות העולמי ויצרני החיסונים. הפרלמנט האירופאי מודיע בתחילת 2010 כי הוא חוקר את השפעת חברות התרופות על ארגון הבריאות העולמי במבצע החיסון נגד שפעת החזירים [12]Zeit Online, 16.12.2009, Schweinerei mit der Grippe.
  • ישראל רכשה 7 מיליון חיסונים בעלות של כחצי מיליארד דולר. רק 7% מהאוכלוסייה בישראל בחרה להתחסן.
  • בכל התקופה הזו ניתן היה למצוא מידע על ההתנגדות העולמית למבצע החיסונים כנגד שפעת החזירים רק באתר חסון – העמותה למתן מידע על חיסונים (ע"ר). ביוני 2010, עם הכרזת סיום מגפת שפעת החזירים, פורסמה בישראל כתבתה של יפה שיר-רז , "דו"ח: שפעת החזירים – המגיפה שלא היתה" ובה לראשונה נחשפים ממצאיה של וועדת הבדיקה האירופאית וממצאיה של ועדת הבדיקה שערך כתב העת הרפואי יוקרתי BMJ.

  מקורות מידע[+]

  קוראים יקרים!

  כעת משהגעתם הנה אנו מקווים כי המידע בעמוד זה מלמד ומסייע בידכם. זהו מידע שהושקעו בו שעות ארוכות ואנו גאים בו מאוד. המשימה שלנו היא להמשיך ולהפיץ מידע, לשמור עליו עדכני ורלוונטי כל העת. בענינו זו משימה לא פחותה מהצלת נפשות. כארגון ללא מטרות רווח, אנו מסתמכים באופן מוחלט על תרומות של הקוראים שלנו. זה מאפשר לנו להמשיך להיות עצמאיים ובלתי תלויים.
  האם תוכלו לשקול תרומה כל שהיא, כאשר ינדב לבכם, על מנת לסייע לנו להמשיך במלאכה? – תרומה בכל סכום שהוא מחממת את ליבנו, נותנת לנו מוטיבציה להמשיך ומסייעת מאוד בהוצאות השוטפות.

  תודה רבה!

  חשוב שעוד אנשים ידעו? - שתפו!
  שלום רב!

  שמנו לב שאתם מוצאים עניין במידע שבאתר וזה משמח אותנו מאוד. אנו מקווים כי המידע מלמד ומסייע בידכם בקבלת החלטה חשובה. משמח אותנו לדעת שהמידע שעמלנו עליו כה רבות מוצא את דרכו אל ליבם של קוראים.

  עמותת חסון – למתן מידע על חיסונים הינה ארגון ללא מטרות רווח המקיימת את כל פעילותה מעבודתם של מתנדבים הפועלים מתוך תחושת שליחות עמוקה ואינה מעניקה שכר.

  באמצעות תמיכה ונדיבות ליבם של חברים רבים לאורך השנים הצלחנו להשיג השפעה כה רבה על השיח הציבורי בנושא ולתחזק את ההוצאות השוטפות.
  האם תוכלו לשקול תרומה כל שהיא, כאשר ינדב לבכם, על מנת לסייע לנו להמשיך במלאכה? – תרומה בכל סכום שהוא משמעותית ביותר ומאפשרת לנו להמשיך בפעילותנו ולהרחיב אותה.

  תודה רבה!

  הסרת אחריות!

  המידע המופיע באתר מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד. כך תוכלו להיות שותפים פעילים בשמירה על בריאותכם ותתאפשר לכם בחירה מדעת. המידע באתר אינו מהווה חוות דעת רפואית ולא מחליף ייעוץ מקצועי רפואי.

  על אף שלעיתים הכתוב מציג גישה מסוימת או דעה של מאן דהוא יש להתייחס אליו בזהירות הנדרשת. אין בכתוב על מנת לפסוק לכלל הציבור או לחלקו. כנהוג בתחום הרפואי, בעת הצורך, יש לפנות לגורם רפואי מקצועי על מנת לקבל אבחון וחוות דעת מקצועית התואמת לנסיבות המקרה ולגופו של עניין.

  כל החלטה בנוגע לבריאותכם ראוי שתיעשה לאחר בחינת כלל ההמלצות המקצועיות ומכלול השיקולים השייכים למקרה הספציפי. אנו ממליצים תמיד לפנות לקבלת ייעוץ מקצועי מרופא מתאים למקרה המדובר.

  דילוג לתוכן