הכנס הבינלאומי לחיסונים והסכמה מדעת

דל ביגטרי בהרצאה בתל אביב על חיסונים

האם הייתם שם? האם הלכתם לשמוע? אני הייתי שם, ב 21 בנובמבר 2019, באקספו בתל אביב.

אלף אנשים היו שם איתי, גברים, נשים וילדים, התאגדו לשמוע וללמוד על חיסונים והזכות להסכמה מדעת.

האווירה היתה מחשמלת, אם הרגשה שמשהו גדול מתחיל היום. אנשים מכל קצוות החברה, חילונים, דתיים, צעירים ומבוגרים התגודדו יחדיו. היתה תחושה של חיבור ואחדות.

הכנס הבינלאומי לחיסונים והסכמה מדעתהיו דוברים מכל העולם, מאמריקה, איטליה, אנגליה, סקוטלנד, בולגריה, צרפת וישראל. לכל אחד מהם היה את הסיפור שהאישי שלו, כיצד הוא הגיע למעורבות בנושא, כיצד המחקר האישי שלהם הוביל אותם בסופו של דבר לכאן. היו שם רופאים, מדענים, עורכי דין, כתבים מדעיים ופרופסורים לאתיקה.

שלושת הנושאים העיקריים של הכנס הובהרו ככל שהיום התקדם:

  1. למידה על חיסונים, החומרים שבהם ותופעות הלוואי.

רבים מהדוברים התחילו את דבריהם ואמרו שהם אינם מתנגדי חיסונים, הם רק רוצים חיסונים בטוחים, חיסונים שנבדקו כמו כל תרופה או טיפול אחר. הם מבקשים כי תוכנית החיסונים תכלול פחות חיסונים עם פחות מרכיבים רעילים ומסוכנים, אשר נמצאים היום בכל חיסוני הילדות. הם דורשים מעקב אחר השפעת החיסונים על התפתחות הילד, דבר אשר מעולם לא נעשה, הם דורשים מחקר שמשווה מחוסנים לבלתי מחוסנים, הם דורשים כי חברות התרופות תהיינה אחראיות על החיסונים אותן הן מייצרות (מאז 1986 ועד היום, האחריות על תופעות לוואי מחיסונים, הוסרה לחלוטין, על פי חוק, מחברות התרופות, כך שהחברה המייצרת את החיסון אינה נושאת באחריות על תופעות הלוואי לציבור). אך החשוב מכל, כולם דורשים כי הזכות להחליט מה יוזרק להם ולידיהם, תישאר בידיהם. הם דורשים את הזכות להחליט.

2. הזכות לבחור היוותה חלק משמעותי ביום הזה. כפי שאנחנו רואים, ישנו חלץ עצום ממשרד הבריאות מלווה בלחץ תקשורתי- לחסן. השימוש בפחד הפך לטקטיקה מקובלת. לפני שנתיים, ילדים מחוסנים ובלתי מחוסנים, שיחקו יחד, חלקו את אותו הגן והדבר לא היווה בעיה לאיש. מתחילתה של תוכנית החיסונים תמיד היו כאלו אשר בחרו שלא לחסן את ילדיהם ועד לאחרונה, הדבר לא היווה כל בעיה לאף אחד. שאלו את עצמכם, כיצד החלה הבעיה הזו? למה הורים אשר בחרו שלא לחסן את הילדים שלהם, צריכים לשמור על פרופיל נמוך? למה הורים אשר מחסנים את הילדים שלהם, חושבים שילדים לא מחוסנים נושאים מחלות אשר יקפצו פתאום על הילד המחוסן שלהם? זה הלך הרוח בעולם אשר גדל בעקביות בישראל.

3. שקיפות. עם הידע שנצבר עולה הדרישה לשקיפות כללית בנושא חיסונים. הצורך כי רופא או אחות, אשר נותנים את החיסון לילד, יראו להורה את העלון לצרכן של החיסון עם תופעות הלוואי האפשרויות, התועלת למול הסיכונים. ההורה צריך לקבל את המידע הזה לפני קבלת החיסון. יש צורך להתדיינות בין שני הצדדים, הבעד והנגד. אושרה בלפולסקי, ממארגני הכנס ויו”ר העמותה “חיסונים בחירה מושכלת”, יצרה קשר עם למעלה מ 300 אנשי בריאות, מנהלי מחלקות, רופאים, ראשי בתי חולים וביקשה מהם להגיע לכנס על מנת לתת את השקפתם. מתוך ה- 300, אף לא אחד הסכים להגיע.

הדבר הכי חשוב שסיכם את הכנס הזה היה שאין פה “אתה ואני”, אין פה “אנחנו והם” ויש פה אנחנו!

זה המסר שאני מבקשת להעביר, שהזכות הזו תשמר ושלא תהיה חובת חיסונים בחוק הישראלי (או בעולם כולו לצורך העניין), כי מה שמדובר עליו רבות והוזכר גם בכנס שזה מגיע אלינו.

ארגנטינה: בית המחוקקים של ארגנטינה אישר חוק אשר הופך את החיסונים לחובה על פי חוק.

אוסטרליה גם כן הכניסה חיסונים בחוק ומונעת קצבת ילדים מהורים אשר לא מחסנים את ילדיהם.

תעודת זהות ומעקב מדיני. האיחוד האירופאי הציע תוכנית להגביל את הניידות של אזרחי האיחוד אלא אם כן הם מחוסנים על פי לוח החיסונים האמריקאי.

  1. תעודת זיהוי חדשה מופקת באמריקה, אשר תראה את המצב החיסוני של הפרט.
  2. אמריקה עובדת מאד חזק בתחום, למשל ארגון הבריאות העולמי יחד עם חברות התרופות, הצהירו כי שנת 2020 תהיה שנת הבריאות למבוגרים, עם 192 חיסונים חדשים למבוגרים אשר נמצאים בקנה.

הכיוון הוא ללא ספק רמיסת הזכויות הבסיסיות של כולם, כאשר כל בעלי האינטרסים, אשר ירוויחו הון ממהלכים אלו, דוחפים אותם לקראת מימוש.

אני מבקשת שתצטרפו אלי בדרישה כי חיסונים לא יהיו חלק מהחוק הישראלי. בכל העולם אנשים נלחמים בדרישות האלו ומרימים את הראש וצועקים – תנו לנו לבחור.

חיסונים – אבולוציה של מדע רע: ההרצאה של דל ביגטרי בתל אביב

 

נושאים באתר