חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
נושאים באתר

נגיף הקורונה – קוביד-19: כרונולוגיה של מגיפה

מגפת הקורונה

עדכון אחרון: נובמבר 2021

תחילתה של מגפה

נגיף הקוביד-19 פרץ לחיינו בסוף שנת 2019 כאשר התפשטות הנגיף בעולם בצורה נרחבת עשתה הדים בתחילת 2020.

עם פרוץ המחלה בעולם, קצב ההדבקה הגבוה וחוסר הוודאות הנרחב בהקשר לאופי המחלה ודרכי הטיפול, הכריז אירגון הבריאות העולמי על מגפה עולמית ב 11 במרץ 2020 [1]WHO Director-General’s opening remarks at the media briefing on COVID19 -March 2020.

הנתונים הראשונים על התפרצות קוביד-19 החלו לזרום בנובמבר ודצמבר של שנת 2019. אולם, נתונים רבים ההולכים ומצטברים מצביעים על כך, שככל הנראה, מחלה כתוצאה מקוביד-19 הייתה פה עוד לפני כן.

מחקר שהתפרסם בנובמבר 2020 בחן את דגימות הדם של כ- 1,000 מטופלים באיטליה עליהם דווח במחקר לסרטן ריאות אשר בוצע לפני פרוץ מגפת הקורונה. החוקרים לקחו דגימות מוקפאות לצורך זיהוי נוגדנים כנגד SARS-COV-2 (קוביד-19). ב- 11% מהדגימות נמצאו נוגדנים כנגד הנגיף, אשר באופן רשמי זוהה באיטליה רק כמה חודשים לאחר מכן. מספר הדגימות הרב ביותר עם נוגדנים כנגד הנגיף נלקחו עוד בפברואר 2019. למעשה, מנתוני המחקר הזה נראה כי נגיף הקורונה הסתובב באוכלוסייה חודשים רבים לפני שזוהה, ומבלי שנרשמו קפיצות גדולות בתמותה באוכלוסייה ביחס לשנים קודמות [2]Giovanni Apolone, Emanuele Montomoli, Alessandro Manenti, Mattia Boeri, Federica Sabia, Inesa Hyseni, Livia Mazzini, Donata Martinuzzi, Laura Cantone, Gianluca Milanese, Stefano Sestini, Paola Suatoni, Alfonso Marchianò, Valentina Bollati, Gabriella Sozzi and Ugo Pastorino. Unexpected detection of  SARS-CoV-2 antibodies in  the prepandemic period in Italy DOI: 10.1177/0300891620974755

המודל שהצית פחד בעולם

עם העלייה בקצב ההדבקה, פרסם ד"ר ניל פרגסון, אפדימיולוג בריטי ומתמטיקאי, את המודל האמפירי שלו לאלימות נגיף הקוביד-19. במודל העריך ד"ר פרגסון כי מספר המתים בבריטניה יגיע לחצי מיליון איש ובארה"ב ל 2.2 מיליון איש מהמגיפה. המודל היווה את הבסיס למדיניות קיצונית ביותר במרבית מדינות העולם באמצעות התקנת תקנות חירום: סגרים נרחבים, חובת עטיית מסכות, שגרת בדיקות ובידודים [3]https://www.nature.com/articles/d41586-020-01003-6.

עם פרסום המודל של ד"ר פרגסון, החלו בכירים בעולם להטיל ספק במהימנות המודל שלא לקח בחשבון את מקרי ההדבקה ללא תסמינים, דבר אשר גרם לבחינה מחודשת שלו ולהוצאת תיקון המודל אשר העריך כי מספר הנפטרים מהמחלה יעמוד על 25% מהמספר המקורי. מודל שגוי זה מצטרף למספר מודלים שגויים אותם פרסם ד"ר פרגסון בעבר, כמו מודל התמותה מהפרה המשוגעת, שפעת העופות ושפעת החזירים [4]https://www.iedm.org/wp-content/uploads/2020/06/note032020_en.pdf.  

למרות עדכון המודל וההבנה כי למרות שמדובר בנגיף מאד מדבק התמותה מן המחלה נמוכה משמעותית ממה שחשבו בתחילה, מנהיגי העולם המשיכו לדבוק בקו מנחה של שיטוח עקומת הנדבקים תוך הטלת חוקים ותקנות לשעת חירום המשתנים בחומרתם, עד היום, סוף 2021.

האם מעשה ידי אדם?

במקביל, ככל שחלף הזמן והמחקר בנושא העמיק, יותר ויותר חוקרים (כולל ראש ה- CDC) טענו כי לא מדובר בנגיף שהתפתח בצורה טבעית וכי מדובר בנגיף אשר חמק מהמעבדה, מה גם שמקור הנגיף עדיין אינו ידוע  [5]Sallard E, Halloy J, Casane D, Decroly E, van Helden J. Tracing the origins of SARS-COV-2 in coronavirus phylogenies: a review. Environ Chem Lett. 2021 Feb 4:1-17. doi: 10.1007/s10311-020-01151-1. וירולוגים ומדענים בכירים בעולם כולו, כולל ראש ה- CDC היוצא ד"ר וויליאם פוג, אשר הינו רופא ווירולוג מומחה, טוענים כי לא ניתן להסביר את הקפיצה הגנטית שעשה נגיף הקוביד-19 מעטלף לאדם, וששינוי זה לא יכול היה להתקיים ללא התערבות האדם. לטענתו של פוג, על פי המידע הקיים, הנגיף הזה החל להתפשט כבר בספטמבר-אוקטובר של 2019. [6]https://www.nationalreview.com/news/former-cdc-director-redfield-says-he-believes-coronavirus-originated-inside-a-lab-in-wuhan/ [7]https://www.wishtv.com/news/coronavirus/johns-hopkins-doctor-covid-19-escaped-from-wuhan-lab/.

כמו כן, מסמכים שונים נחשפו המצביעים על כך שמחלקת הבריאות בארה"ב, NIH, בראשותו של ד"ר אנתוני פאוצ'י, "פרוייקטור" הקורונה בארה"ב, מימנה מחקר האצת נגיפים [להיות סכנה לאדם למרות שמקורם בחיה] ("Gain of Function”) במעבדה בווהאן, סין, ממנה חמק הנגיף.

חשיבות גילוי זה היא בעובדה שבאוקטובר 2014 נאסר בחוק לקדם מחקר האצת נגיפים, ולמרות זאת, תחת הנהגתו של פאוצ'י, ארה"ב המשיכה לממן מחקר זה בסין. כאשר עימת הסנאטור ד"ר ראנד פול את פאוצ'י בשימוע בקונגרס, הכחיש פאוצ'י את מעורבות מחלקת הבריאות במימון מחקר האצת נגיפים זה בסין. ד"ר פול ואחרים טוענים כי פאוצ'י למעשה שיקר בשבועה לקונגרס בסוגייה זו.

התמודדות העולם עם האיום החדש

הבהלה וחוסר הוודאות שאיפיינו את תחילת התפשטות הנגיף בתחילת שנת 2020, הביאו מדינות רבות לאמץ קו נוקשה של תקנות חירום המצמצמות באופן משמעותי את חופש הפרט וחופש העיסוק. ניו-זילנד היתה אולי המדינה הקיצונית ביותר שהפגינה אפס סובלנות כלפי חופש האוכלוסייה גם עם גילוי מקרה אחד של חולה מאומת בקוביד-19.

יחד עם זאת, מדינות מסויימות נקטו גישה פחות קיצונית וחיפשו נוסחה מתפשרת על מנת להכיל את הנגיף תוך פגיעה מינימלית בשגרת החיים במדינה. שבדיה היתה בין המדינות שבחרו להימנע מסגרים ולהסתפק בהמלצה לציבור לשמור על ריחוק חברתי ולהגן על המבוגרים.

החיסון

בדצמבר 2020 קיבלו החיסונים הראשונים אישור שיווק במצב חירום (EUA) מאת ה-FDA בארה"ב, ולאחר מכן מאת ה-EMA באירופה.

הופעת החיסונים סימנה נקודת מפנה במאמצי מדינות מסוימות להתמודד עם הנגיף. מדינת ישראל חתמה עם "פייזר", יצרנית אחד החיסונים, על הסכם חסוי לשיווק החיסון שלהם במדינת ישראל לטובת מעקב אחר השפעתו. הציפיה הייתה שמדינת ישראל, המשמשת כמעבדה לכל העולם, תראה עד כמה החיסון יעיל ובטוח.

עוד על החיסונים נגד "קוביד": במאמר על חיסוני קוביד-19 בקישור הזה.

ה-"תו הירוק"

זמינות החיסונים סללה את הדרך ליישום "דרכון חיסונים" (או "תו ירוק" בישראל). מה גם שמרבית המדינות נמנעו מהטלת חובה מפורשת להתחסן עד עתה, סוף 2021, האפשרות לקבל "תו ירוק" שלא באמצעות התחסנות תקופתית הפכה להיות קשה מאד, וכללה דרישה לביצוע בדיקות יומיומיות על חשבון האזרחים שאינם מעוניינים להתחסן.

אלו אשר התחסנו בשתי מנות כנדרש על מנת להנות מה "תו הירוק", הופתעו לגלות שעם ההחלטה לקדם מנת חיסון שלישית בישראל בתוך חודשים ספורים (לראשונה בכל העולם ובניגוד להמלצות ה-FDA) הם איבדו את ה-"תו הירוק" המיוחל והוגדרו באחת כ "בלתי מחוסנים", עד אשר יתחסנו במנה שלישית.

לא רק בישראל. מספר מדינות אחרות (כמו מדינות קליפורניה וניו-יורק בארה"ב) אימצו את תקנות "דרכון החיסונים" בעוד הפגנות המוניות בערים מרכזיות בכל העולם הביעו התנגדות נחרצת לשימוש בסלקציה המבוססת על "דרכון ירוק", או "דרכון חיסונים" כפי שנקרא במקומות מסוימים.

לנוכח סירובם של כמחצית מאזרחי מדינת ישראל להתחסן בשלוש המנות המומלצות, עם בוא הסתיו של 2021, הכבידו קברניטי פרויקט ה"קורונה", בראשותו ועידודו של ראש הממשלה נפתלי בנט, את התקנות המצרות את חופש האוכלוסייה והעסקים ומתנות את פעילותן בהצגת ה "תו הירוק".

ראש הממשלה כינה את אלו שבחרו שלא להתחסן "פצצה מתקתקת", ואף ביקש לשסות בהם את הורי הילדים בבתי הספר אשר כן בחרו לחסן את ילדיהם[8]https://www.maariv.co.il/corona/corona-israel/Article-865864. הסתה זו עודדה גורמים אחרים להפליג באפליה יצירתית תוך יישום סלקציה בין מחזיקי "תו ירוק" לבין אלו שאינם נושאים תו ירוק. בעלי עסקים וראשי עיריות מסוימים אף הגדילו לעשות והגדירו כללים מעבר למה שהתקנות מאפשרות. ראש עיריית עכו קבע כי הכניסה לחופי הים בעיר אסורה למי שאין בידו "תו ירוק". ראש עיריית חדרה אף הכריז שהכניסה לעיר תיאסר לבלתי מחוסנים[9] https://www.ynet.co.il/news/article/hjbhntt1y. בתי חולים סגרו את שעריהם בפני נטולי "תו ירוק"[10]רועי שושה, כניסת המבקרים למרכז הרפואי – רק לבעלי תו ירוק, 20 הקול של העם, 29/08/2021[11] כניסה לבית חולים רמב”ם רק לבעלי תו ירוק, 970 חיפה החרדית, ט"ז באלול התשפ"א. דיווחים על רופאים המסרבים לטפל בחולים עם מחלות ובעיות שונות ללא התחסנות, גם כן נרשמו. תחילת שנת הלימודים התשפ"ב באוקטובר 2021 לוותה במוסדות אקדמיה שהכריזו כי אינם מתירים לנטולי "תו ירוק" להגיע למוסד הלימודים, בניגוד לכללי וועדת הטיפול בקורונה כפי שנוסחו על ידי חברי הכנסת בוועדה. מדיווחים של חיילים בצה"ל עולה תמונה של מבצעי חיסון גורפים לכלל היחידות, תוך ניצול סמכות והפחדה, בניגוד לפקודות הרשמיות, וענישת חיילים אשר בחרו שלא להתחסן, עד כדי הדחה ממסלולי שירות והכשרה.

שנתיים מתחילת אירועי "קורונה" בעולם

בסוף 2021, כשנתיים מפרוץ אירועי "קורונה", קיימים הבדלים משמעותיים בין המדינות השונות על פני מנעד התגובות האפשריות.

מדינת ישראל קיבלה החלטה באוקטובר 2021 לחדש את תקנות החירום אשר במרכזם ה "תו הירוק". במדינות ניו-יורק, קליפורניה ומדינות מסוימות אחרות בארה"ב, אלפי עובדי ציבור איבדו את מקום עבודתם, לאחר שהוצאו צווים המחייבים אותם להתחסן. אלפי כבאים, שוטרים, מורים, אחיות בבתי חולים ועובדי ציבור אחרים איבדו את משרתם בשל כך.

במדינת ויקטוריה באוסטרליה, אשר בירתה מלבורן, הרחובות הפכו זירת מלחמת אזרחים ממש, כאשר החוקים הדרקוניים ביותר נתקלו בניסיונות התקוממות עממית. התקנות קובעות במפורש שרק מתחסנים יזכו ל "דרכון חיסונים", אשר בלעדיו לא ניתן יהיה לקיים שגרת חיים.

מנגד, מושלי מדינות פלורידה, טקסס ואקלהומה, יצאו חוצץ כנגד מדיניותו של הנשיא ביידן, ושחררו בהדרגה את כל ההגבלות במדינה. במדינת פלורידה הגדילו לעשות והטילו קנס של $5,000 דולר על כל בעל עסק שיתנה מתן שירות בהצגת אישור התחסנות[12]https://www.fox13news.com/news/florida-department-of-health-will-fine-businesses-5000-for-violating-states-vaccine-passport-ban.

במרבית מדינות אירופה מורגשת שגרה הרבה יותר מאשר הגבלות, עם כל קשת התגובות האפשריות בין אוסטרליה לבין פלורידה, ללא הבדלים מהותיים בהשפעת הנגיף על האוכלוסיות השונות.

מקורות מידע[+]

קוראים יקרים!

כעת משהגעתם הנה אנו מקווים כי המידע בעמוד זה מלמד ומסייע בידכם. זהו מידע שהושקעו בו שעות ארוכות ואנו גאים בו מאוד. המשימה שלנו היא להמשיך ולהפיץ מידע, לשמור עליו עדכני ורלוונטי כל העת. בענינו זו משימה לא פחותה מהצלת נפשות. כארגון ללא מטרות רווח, אנו מסתמכים באופן מוחלט על תרומות של הקוראים שלנו. זה מאפשר לנו להמשיך להיות עצמאיים ובלתי תלויים.
האם תוכלו לשקול תרומה כל שהיא, כאשר ינדב לבכם, על מנת לסייע לנו להמשיך במלאכה? – תרומה בכל סכום שהוא מחממת את ליבנו, נותנת לנו מוטיבציה להמשיך ומסייעת מאוד בהוצאות השוטפות.

תודה רבה!

חשוב שעוד אנשים ידעו? - שתפו!
שלום רב!

שמנו לב שאתם מוצאים עניין במידע שבאתר וזה משמח אותנו מאוד. אנו מקווים כי המידע מלמד ומסייע בידכם בקבלת החלטה חשובה. משמח אותנו לדעת שהמידע שעמלנו עליו כה רבות מוצא את דרכו אל ליבם של קוראים.

עמותת חסון – למתן מידע על חיסונים הינה ארגון ללא מטרות רווח המקיימת את כל פעילותה מעבודתם של מתנדבים הפועלים מתוך תחושת שליחות עמוקה ואינה מעניקה שכר.

באמצעות תמיכה ונדיבות ליבם של חברים רבים לאורך השנים הצלחנו להשיג השפעה כה רבה על השיח הציבורי בנושא ולתחזק את ההוצאות השוטפות.
האם תוכלו לשקול תרומה כל שהיא, כאשר ינדב לבכם, על מנת לסייע לנו להמשיך במלאכה? – תרומה בכל סכום שהוא משמעותית ביותר ומאפשרת לנו להמשיך בפעילותנו ולהרחיב אותה.

תודה רבה!

הסרת אחריות!

המידע המופיע באתר מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד. כך תוכלו להיות שותפים פעילים בשמירה על בריאותכם ותתאפשר לכם בחירה מדעת. המידע באתר אינו מהווה חוות דעת רפואית ולא מחליף ייעוץ מקצועי רפואי.

על אף שלעיתים הכתוב מציג גישה מסוימת או דעה של מאן דהוא יש להתייחס אליו בזהירות הנדרשת. אין בכתוב על מנת לפסוק לכלל הציבור או לחלקו. כנהוג בתחום הרפואי, בעת הצורך, יש לפנות לגורם רפואי מקצועי על מנת לקבל אבחון וחוות דעת מקצועית התואמת לנסיבות המקרה ולגופו של עניין.

כל החלטה בנוגע לבריאותכם ראוי שתיעשה לאחר בחינת כלל ההמלצות המקצועיות ומכלול השיקולים השייכים למקרה הספציפי. אנו ממליצים תמיד לפנות לקבלת ייעוץ מקצועי מרופא מתאים למקרה המדובר.

דילוג לתוכן