חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
נושאים באתר

תמותת תינוקות גבוהה יותר במדינות עם תוכנית חיסונים גדולה יותר

תמותת התינוקות נפוצה יותר במדינות שבהן תוכנית החיסונים נרחבת יותר

במחקר שהתפרסם בשנת 2011 על סמך נתונים משנת 2009, השוו החוקרים בין מספר מנות החיסון שמקבלים ילדים עד גיל שנה על פי תכנית החיסונים המומלצת ב-30 מדינות, לבין שיעור התמותה בקרב תינוקות (מקרי מוות לכל 1,000 לידות חי) במדינות אלה. במחקר הסתמן מתאם משמעותי סטטיסטי בין תמותת התינוקות לבין מספר מנות החיסון. ככל שהתכנית כללה יותר מנות חיסון, כך עלה שיעור התמותה בקרב הילדים [1]Hum Exp Toxicol May 4, 2011 0960327111407644.

בתרשימים הבאים מוצגים ממצאי המחקר, המראים מתאם ישיר בין מספר מנות החיסון לבין שיעור התמותה בקרב התינוקות (מקדם מתאם = 0.7).

תרשים 1: שיעור תמותת התינוקות ומספר מנות החיסון עד גיל שנה ב-30 מדינות בשנת 2009
בתרשים 2, חילקו החוקרים את המדינות לחמש קבוצות, לפי מספר מנות החיסון המומלצות בהן עד גיל שנה. גם כאן נמצא מתאם סטטיסטי משמעותי בין ממוצע מנות החיסון בקבוצות לבין שיעור תמותת התינוקות.

תרשים 2: ממוצע שיעור תמותת התינוקות וממוצע מספר מנות החיסון (בחמש קבוצות)
החוקרים מצביעים על התזונה, ההיגיינה והנגישות לשירותי רפואה מתקדמים, כגורמים חשובים בהפחתת התמותה בקרב תינוקות, כפי שניכר במדינות המתפתחות. אולם כאשר תנאים בסיסיים אלו מובטחים ברמה מספקת (כמו במדינות המפותחות), מסתמן קשר בין מספר מנות החיסון לבין שיעור תמותת התינוקות, ומעלה את השאלה: האם חלק ממקרי התמותה בקרב תינוקות נגרמים כתוצאה מעודף חיסונים? בבואם לנתח שאלה זו, מצביעים החוקרים על הקשר האפשרי בין החיסונים לבין תסמונת המוות בעריסה.

מקורות מידע[+]

קוראים יקרים!

כעת משהגעתם הנה אנו מקווים כי המידע בעמוד זה מלמד ומסייע בידכם. זהו מידע שהושקעו בו שעות ארוכות ואנו גאים בו מאוד. המשימה שלנו היא להמשיך ולהפיץ מידע, לשמור עליו עדכני ורלוונטי כל העת. בענינו זו משימה לא פחותה מהצלת נפשות. כארגון ללא מטרות רווח, אנו מסתמכים באופן מוחלט על תרומות של הקוראים שלנו. זה מאפשר לנו להמשיך להיות עצמאיים ובלתי תלויים.
האם תוכלו לשקול תרומה כל שהיא, כאשר ינדב לבכם, על מנת לסייע לנו להמשיך במלאכה? – תרומה בכל סכום שהוא מחממת את ליבנו, נותנת לנו מוטיבציה להמשיך ומסייעת מאוד בהוצאות השוטפות.

תודה רבה!

חשוב שעוד אנשים ידעו? - שתפו!
שלום רב!

שמנו לב שאתם מוצאים עניין במידע שבאתר וזה משמח אותנו מאוד. אנו מקווים כי המידע מלמד ומסייע בידכם בקבלת החלטה חשובה. משמח אותנו לדעת שהמידע שעמלנו עליו כה רבות מוצא את דרכו אל ליבם של קוראים.

עמותת חסון – למתן מידע על חיסונים הינה ארגון ללא מטרות רווח המקיימת את כל פעילותה מעבודתם של מתנדבים הפועלים מתוך תחושת שליחות עמוקה ואינה מעניקה שכר.

באמצעות תמיכה ונדיבות ליבם של חברים רבים לאורך השנים הצלחנו להשיג השפעה כה רבה על השיח הציבורי בנושא ולתחזק את ההוצאות השוטפות.
האם תוכלו לשקול תרומה כל שהיא, כאשר ינדב לבכם, על מנת לסייע לנו להמשיך במלאכה? – תרומה בכל סכום שהוא משמעותית ביותר ומאפשרת לנו להמשיך בפעילותנו ולהרחיב אותה.

תודה רבה!

הסרת אחריות!

המידע המופיע באתר מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד. כך תוכלו להיות שותפים פעילים בשמירה על בריאותכם ותתאפשר לכם בחירה מדעת. המידע באתר אינו מהווה חוות דעת רפואית ולא מחליף ייעוץ מקצועי רפואי.

על אף שלעיתים הכתוב מציג גישה מסוימת או דעה של מאן דהוא יש להתייחס אליו בזהירות הנדרשת. אין בכתוב על מנת לפסוק לכלל הציבור או לחלקו. כנהוג בתחום הרפואי, בעת הצורך, יש לפנות לגורם רפואי מקצועי על מנת לקבל אבחון וחוות דעת מקצועית התואמת לנסיבות המקרה ולגופו של עניין.

כל החלטה בנוגע לבריאותכם ראוי שתיעשה לאחר בחינת כלל ההמלצות המקצועיות ומכלול השיקולים השייכים למקרה הספציפי. אנו ממליצים תמיד לפנות לקבלת ייעוץ מקצועי מרופא מתאים למקרה המדובר.

דילוג לתוכן