כספית בחיסונים (תימרוסל) ובעיות נוירולוגיות

תימרוסל

מבין החומרים המשמרים בחיסונים נעשה שימוש גם בכספית

כספית היא חומר רעיל ביותר, במיוחד למערכת העצבים והמוח ולמערכת החיסון של הפעוט המתפתח.

גם חשיפה לכספית בריכוזים זעירים עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך, משום שהיא מצטברת בהדרגה בגוף אשר אינו מסוגל לסלק אותה. הרעלת כספית ידועה ככזו אשר יכולה להתבטא גם שנים לאחר החשיפה.

למרות הרעילות הידועה, יצרניות החיסונים והרשויות טוענים שוב ושוב עד היום, שמינון הכספית בחיסונים הוא בלתי מזיק, אך עשרות מחקרים ועדויות מספרים אמת אחרת.

מעט מהמחקרים אשר התפרסמו בנושא

  • הורניג ועמיתיו (2004): במחקר זה, ביקשו החוקרים לברר האם לגנים תפקיד חשוב בפגיעה בהתפתחות המוח ותפקודו כאשר נחשפים לכספית באופן ובמועדי החיסונים. זהו מחקר ראשון מסוגו שהזריק כספית מהסוג המשמש בחיסונים לפי לוח הזמנים של תכנית החיסונים המומלצת ודר’ הורניג אף הציג את מחקרו בפני הקונגרס בארה”ב. המחקר מצא כי חשיפה לכספית אשר בחיסונים מעלה את הסיכון להפרעות נוירו-התפתחויות כמו אוטיזם, והבדלים גנטיים משפיעים על סיכון זה [1]Hornig M, Chian D, Lipkin WI. Neurotoxic effects of postnatal thimerosal are mouse strain dependent. Mol Psychiatry. 2004 Sep;9(9):833-45.
  • ברדסטריט ועמיתיו (2003): מחקר מבוקר שבדק את רמות הכספית בגופם של ילדים אוטיסטים בהשוואה לילדים שאינם אוטיסטים. המחקר מצא קשר בין העלייה במנות כספית מחיסוני ילדים לבין הפרעות נוירו-התפתחותיות בילדים אשר מעלה את הסבירות כי כספית הינה אחד הגורמים הראשיים לעליה בשיעור האוטיזם והפרעות נוירו-התפתחויות אחרות [2]Bradstreet, J; Geier, D; Kartzinel, J; Adams, J; Geier, M. A Case-Control Study of Mercury Burden in Children with Autistic Spectrum Disorders Alternative Therapies in Health and Medicine; Aliso Viejo Vol. 10, Iss. 4, (Jul/Aug 2004): 94
  • סטז’יך ועמיתיו (2000): כאשר נבדקו רמות הכספית בתינוקות, לפני ואחרי חיסון, נראתה עלייה משמעותית ברמות הכספית לאחר מתן החיסון. אצל פגים נמצאה רמה גבוהה יותר מאשר אצל תינוקות אשר נולדו במועד [3]Wakefield AJ, Ashwood P, Limb K, Anthony A. The significance of ileo-colonic lymphoid nodular hyperplasia in children with autistic spectrum disorder. Eur J Gastroenterol Hepatol. 2005 Aug;17(8):827-36..
  • בורבכר ועמיתיו (2005): המחקר מצא כי כספית-אתיל, הסוג המשמש בחיסונים, מגיע אל המוח. החוקרים מותחים ביקורת על מאמר שפורסם ע”י המכון לרפואה (IOM, 2004) אשר זנח את ההמלצה הקודמת לפיה יש לחקור כספית ואוטיזם ונסוג מהמטרה של האקדמיה האמריקאית של רופאי הילדים להסרת כספית מחיסוני הילדים. החוקרים מציינים כי גישה זו תמוהה בהינתן הידע המצומצם שיש אודות רעילות כספית והשפעתה על מערכת העצבים המתפתחת של תינוקות, בהינתן שמרכיב זה מוזרק למיליוני תינוקות בני-יומם ופעוטות [4]Burbacher TM, Shen DD, Liberato N, Grant KS, Cernichiari E, Clarkson T. Comparison of blood and brain mercury levels in infant monkeys exposed to methylmercury or vaccines containing thimerosal. Environ Health Perspect. 2005 Aug;113(8):1015-21..
  • גאייר וגאייר (2007): המחקר בדק את רעילות הכספית בקרב תשעה ילדים שנסוגו לאוטיזם (אוטיזם רגרסיבי). בשמונה מתוך תשעת הילדים נמצאו רמות הנחשבות כרמות רעילות של כספית. החוקרים סיכמו כי ילדים אלו, אשר התפתחו באופן נורמלי קודם לכן, לקו בהרעלת כספית אנצפלופתית (במוח) שהתגלתה בצד תסמינים קליניים טיפוסיים לאוטיזם רגרסיבי [5]Geier DA, Geier MR. A case series of children with apparent mercury toxic encephalopathies manifesting with clinical symptoms of regressive autistic disorders. J Toxicol Environ Health A. 2007 May 15;70(10):837-51..

נמצא כי שיעור הדיווחים על הפרעות נוירולוגיות גבוה באופן משמעותי בקרב מקבלי חיסון ה DTaP שהכיל תימרוסל (כספית) לעומת מקבלי חיסון ה DTaP שלא הכיל תימרוסל [6]Geier D, Geier MR. Neurodevelopmental disorders following thimerosal-containing childhood immunizations: a follow-up analysis. Int J Toxicol. 2004 Nov-Dec;23(6):369-76.

ד”ר היילי, שכיהן כראש המחלקה לכימיה באוניברסיטת קנטקי, סיכם את הנושא באומרו כי לא ניתן לבנות מחקר שיראה שתימרוסל הוא חומר בטוח. הוא ממשיך ואומר:

אם אתה מזריק תימרוסל לחיה, המוח שלה יחלה. אם אתה מוסיף את זה לרקמה חיה, התאים מתים. אם אתה שם את זה בצלחת פטרי, התרבית מתה. לנוכח המידע הנ”ל, זה יהיה מוזר אם אפשר יהיה להזריק את זה לתינוק בלי לגרום לנזק.

מקורות מידע[+]

נושאים באתר