חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

שאלות ותשובות

חיסונים בבית הספר ובגן הילדים

למרבית מחלות הילדים אשר נפוצות בגן וכוללות זיהומים של דרכי הנשימה העליונות, נגיפי מעיים הגורמים לשלשולים והקאות, חיידקי מעיים (כגון סלמונלה), חיידקים מזן סטרפטוקוק ועוד – אין כלל חיסון. לחלק מן המחלות הללו ישנו טיפול יעיל אך לחלקן הלא מבוטל אין טיפול כלל. מחלות אלו לרוב נמשכות מספר ימים אשר בסופן הילד מחלים לחלוטין.

הכניסה לגן אינה מהווה סיכון מוגבר לתחלואה במחלות שכנגדן מחסנים.

ניתן לקרוא בהרחבה בפרק על מחלות בגן הילדים.

בישראל אין חובת חיסונים בחוק כתנאי כניסה למוסדות חינוך ועל כן ישנה זכות לכל הורה לסרב לכל פעולה רפואית המוצעת לילדו כחלק משירותי הבריאות לתלמיד בבית הספר, לרבות חיסונים.

מצבו החיסוני של קטין, כמו כל רשומה רפואית אחרת, מוגן בחוק זכויות החולה לחיסיון רפואי.

להורה ישנה הזכות לוותר על חיסיון רפואי זה ולחשוף את פרטי מצבו הרפואי של ילדיו. במידה וההורה אינו מעוניין לחשוף את מצבו הרפואי/חיסוני של ילדו, עומדת בפניו הזכות החוקית.

אין חובת חיסונים בחוק בכניסה למוסדות לימודיים או גני ילדים ועל כן, דרישה זו אינה חוקית.

אי קבלת ילד לגן בשל סירוב להציג פנקס חיסונים או בשל הצגת פנקס חיסונים שאינו מלא על פי המלצות משרד הבריאות, הינה מפלה ואינה חוקית.

במידה והגן מסרב לקבל ילד בשל כך, עומדת בפני ההורים האפשרות לתבוע בבית משפט לתביעות קטנות את בעל/ת הגן בשל אפליה על רקע רפואי ועוולות נוספות. מומלץ להתייעץ עם עו"ד הבקיא בתחום או לפנות לעמותה להכוונה.

שלום רב!

שמנו לב שאתם מוצאים עניין במידע שבאתר וזה משמח אותנו מאוד. אנו מקווים כי המידע מלמד ומסייע בידכם בקבלת החלטה חשובה. משמח אותנו לדעת שהמידע שעמלנו עליו כה רבות מוצא את דרכו אל ליבם של קוראים.

עמותת חסון – למתן מידע על חיסונים הינה ארגון ללא מטרות רווח המקיימת את כל פעילותה מעבודתם של מתנדבים הפועלים מתוך תחושת שליחות עמוקה ואינה מעניקה שכר.

באמצעות תמיכה ונדיבות ליבם של חברים רבים לאורך השנים הצלחנו להשיג השפעה כה רבה על השיח הציבורי בנושא ולתחזק את ההוצאות השוטפות.
האם תוכלו לשקול תרומה כל שהיא, כאשר ינדב לבכם, על מנת לסייע לנו להמשיך במלאכה? – תרומה בכל סכום שהוא משמעותית ביותר ומאפשרת לנו להמשיך בפעילותנו ולהרחיב אותה.

תודה רבה!

הסרת אחריות!

המידע המופיע באתר מיועד להרחבת הידע האישי וההבנה הכללית בלבד. כך תוכלו להיות שותפים פעילים בשמירה על בריאותכם ותתאפשר לכם בחירה מדעת. המידע באתר אינו מהווה חוות דעת רפואית ולא מחליף ייעוץ מקצועי רפואי.

על אף שלעיתים הכתוב מציג גישה מסוימת או דעה של מאן דהוא יש להתייחס אליו בזהירות הנדרשת. אין בכתוב על מנת לפסוק לכלל הציבור או לחלקו. כנהוג בתחום הרפואי, בעת הצורך, יש לפנות לגורם רפואי מקצועי על מנת לקבל אבחון וחוות דעת מקצועית התואמת לנסיבות המקרה ולגופו של עניין.

כל החלטה בנוגע לבריאותכם ראוי שתיעשה לאחר בחינת כלל ההמלצות המקצועיות ומכלול השיקולים השייכים למקרה הספציפי. אנו ממליצים תמיד לפנות לקבלת ייעוץ מקצועי מרופא מתאים למקרה המדובר.

דילוג לתוכן